Letní jazzová dílna Karla Velebného

O nás

Ve Frýdlantu v Čechách se letos bude konat od 12. do 19. srpna 34. ročník Letní jazzové dílny Karla Velebného. V roce 1983 rozhodl výbor České jazzové společnosti uspořádat letní interpretační kurzy a tímto úkolem pověřil Karla Velebného a Aleše Bendu. Zásluhu na tom, že „Dílna“ zakotvila a zdomácněla ve Frýdlantu, má místní flétnista a zpěvák Radek Jech.

Vibrafonista, saxofonista, klavírista, zpěvák, herec, spisovatel, pedagog, sportovec celou duší a někdy i tělem, objevitel a zasvěcený propagátor díla Járy da Cimrmana, Dr. Evžen Hedvábný známý též jako Karel Velebný, vytvořil nejen základní metodiku, ale především ducha týdenního interpretačního semináře. Kouzlu atmosféry na Letní jazzové dílně rádi a bez námitek podlehli a stále podléhají všichni lektoři i frekventanti.

Výukové prostory poskytl účastníkům LJD ředitel Hudební školy (dnes ZUŠ) Vladimír Hrdina, zatímco organizace každodenních jam sessions i lektorských a frekventantských koncertů se ujal vedoucí Sdruženého klubu pracujících ROH Robert Juřina. Navzdory srdečnému přivítání, které jazzmanům přichystali sympatizující domorodci, byly první spanilé jízdy do Frýdlantu ostražité. Jazz se v klubu zpočátku servíroval jen v mírnějších dávkách a dbalo se na dodržování policejní hodiny, neboli „hodiny SNB“, jak říkával Karel Velebný. Když toto zařízení začalo být LJD těsné, přestěhovali se účastníci do sálu restaurace Beseda.

Od začátku byl do funkce ředitele jmenován Karel Velebný a lektorský sbor vytvořila skupina SHQ - kytarista Tony Viktora, bubeník Milan Vitoch, basista František Uhlíř a pianista Emil Viklický. K základnímu kádru se přidali kytarista Rudolf Dašek, multiinstrumentalista Jiří Stivín, tři Brňáci z orchestru Gustava Broma – Josef Audes, Mojmír Bártek a Jaromír Hnilička a federální charakter akci dodával bratislavský bubeník Dodo Šošoka.

V průběhu let se jazzové atmosféry ve Frýdlantu nadýchali další lektoři - např. Jaromír Honzák, Günter Kočí, František Kop, Míla Petr, Milan Svoboda, Jaroslav Šindler, Jiří Urbánek, Petr Volný, Cyril Zeleňák ad. Vedle našich předních sólistů se objevili také jejich zahraniční kolegové - norský saxofonista Harald Gundhus, dánský saxofonista a kapelník Jens Klüver, Američané Richard Oehrli (zpěv), John Serry (piano), Mark Vinci a Scott Robinson (saxofony). Díky Britské radě ve Frýdlantu vyučovali britští hudebníci - Angela Elliot, Dylan Fowler, Lee Goodall, Richard Morgan, Richard Michael, Gina Rae, Julian Nicholas, Martin Speake, Dave Wickens, Tom Bancroft, Phil Bancroft, Sophie Bancroft, Fionna Duncan, Eddie Severn, Trudy Kerr, Karen Lane, Martin Hathaway, Milo Fell ad.

Po loňské LJD odešel do nebeské kapely Karel Růžička, ale na jeho prohlášení, že Dílna ve Frýdlantu musí být, i kdyby se neměly slavit Vánoce, se nic nemění. Letošní lektorský sbor bude mít tradiční složení: Luboš Andršt (kytara), Josef Fečo (kontrabas) Zdeněk Fišer (kytara), Rostislav Fraš (saxofony), Miroslav Hloucal (trubka), Jan Jirucha (trombon), František Krtička (klávesy), Pavel Razím (bicí nástroje), Jiří Stivín (flétny), Milo Suchomel (saxofony) Lubomír Šrámek (klávesy), Zdeněk "Wimpy" Tichota (basová kytara), Adam Tvrdý (kytara), Boris Urbánek (klávesy) a Martin Zbrožek (housle). Ze Spojených států přijedou Lee Andrew Davison (vokál), Gary Rissmiller (bicí nástroje), Neil Wetzel (saxofony) a Skip Wilkins (vokál). Lektory dvou Big Bandů 34. Letní jazzové dílny Karla Velebného budou opět Neil Wetzel a Gary Rissmiller.

V průběhu 34. Letní jazzové dílny se v úterý 15. srpna zahrají lektoři na nádvoří frýdlantské radnice seniorům a ve středu 16. srpna se uskuteční na zámeckém nádvoří lektorský koncert. V krásném, inspirací sálajícím prostředí vystoupí smetánka naší jazzové scény i zahraniční hosté. Ve čtvrtek a v pátek si zahrají v sále restaurace Beseda pod vedením jednotlivých lektorů kapely frekventantů. O finále čtvrtečního a pátečního koncertu se postarají dva big bandy, jejichž leadery budou Neil Wetzel a Gary Rissmiller. Ve stadiu příprav jsou ale i další koncerty a výstavy.

V uplynulých dvaatřiceti letech usedlo do jazzových škamen Letní jazzové dílny téměř pět tisíc žáků. Z některých se časem vyklubali více či méně známí profesionálové (např. Miroslav Barabáš, Ctibor Bártek, Juraj Bartoš, Alice Bauer, Jaromír Bazel, Vlastimil Bednařík, Pavol Bodnár, Václav Bratrych, Martin Brunner Sr., Martin Brunner Jr., Radek Břicháč, Jan Buble, Marcel Buntaj, Markéta Cukrová, Berit Dašková, David Dorůžka, Petr Dvorský, Petra Ernyeiová, Pavel Fajt, Erika Fečová, Daniel Fiedler, Martina Fišerová, Rostislav Fraš, Martin Gašpar, Juraj Griglák, Jiří Hála, Jaroslav Halíř, Vojtěch Havel, Otto Hejnic, Emil Heyrovský, Miroslav Hloucal, Lubomír Holzer, Richard Hora, Petr Chlouba, Matúš Jakabčic, Aleš Jurda, Juraj Kalász, Petr Kalfus, Jaroslav Kantor, Marta Kloučková, Najponk (Jan Knop), Lubomír Kočvara, Tomáš Kopáček, Jan Kořínek, Michal Kostiuk, Milan Krajíc, Radek Krampl, František Krtička, Martin Kumžák, Martin Lehký, Jan Linhart, Martin Linhart, Miroslav Linka, Stanislav Mácha, Leona Machálková, Jan Majer, Karel Majer, Olga Mandlová, Jana Marečková, Kryštof Marek, Marta Marinová, Robert Mitręga, Radek Němejc, Jiří Pípa Novák, Jaroslav Pašmik, Roman Pokorný, Peter Preložník, Vojtěch Procházka, František Raba, Bharata Rajnošek, Marek Rejhon, Magda Rezková, Karel Růžička Jr., Jiří Slavíček, Kamil Slezák, Glenn Spicker (Malý Glenn), Adam Stivín, Jiří Stivín Jr., Markéta Stivínová, Zuzana Stivínová, Jakub Šafr, Pavel Šír, Bedřich Šmarda, Marek Šmaus, Libor Šmoldas, Vlastimil Šmída, Ondřej Štajnochr, Robert Štolba, Ondřej Štveráček, Vít Švec, Petr Tichý, Radek Tomášek, Jan Tříska, Adam Tvrdý, Petr Venkrbec, Jiří Vyšohlíd, Pavel Wlosok, Radek Zapadlo, Petr Zelenka, Petr Zeman, Jakub Zitko, Michal Žáček ad.) Ze všech účastníků Letní jazzové dílny karla velebného se stali zasvěcení milovníci jazzu.

Čtyřiatřicátý ročník Letní jazzové díly, která do názvu převzala jméno svého zakladatele Karla Velebného, organizačně opět zajišťuje Aleš Benda (tel. 233 340 726, e-mail: abstudio [zavináč] seznam.cz, nejvýznamnějšími frýdlantskými partnery jsou Město Frýdlant, Základní umělecká škola Frýdlant (ředitel Vladimír Hrdina – tel. 482 312 132) a Kulturní sdružení Frýdlant. 34. Letní jazzová dílna Karla Velebného se koná za laskavé podpory Města Frýdlant

Stručné informace o amerických lektorech 34. Letní jazzové dílny Karla Velebného 2017

Gary Rismiller,

rodák z města Bethlehem (stát Pensylvánie), hraje na bicí nástroje už déle než 25 let. Hru na bicí nástroje studoval u Joe Morella a později hrál s takovými velikány jako Phil Woods, Dave Liebman, Eric Kloss, Tom Harrell, Randy Brecker, Don Patterson, Urbie Green, George Young, Bobby Troupe, Janet Lawson, Gary King, ad. Účinkoval rovněž v předkapelách na koncertech, kde byli hlavními hvězdami Lionel Hampton, Cab Calloway, Joe Henderson, a Spyro Gyra. Bubeník pravidelně vystupuje se svými kapelami, ale také s dalšími sestavami jako jsou např. Skip Wilkins/Jill Allen Quartet, the Nick Driscoll Quartet, a the Alan Gaumer Quintet. Během své kariéry se objevil na klubových pódiích v New Yorku (The Village Gate a Tavern on the Green), ale také v národním parku Delaware Water Gap nebo ve Philadelphii (Blue Moon Jazz Club). Už od založení Slavností umění v Delaware Water Gap se pravidelně zúčastňuje této akce s různými sestavami. Z významnějších festivalů je možné zmínit jeho účast na Central Pennsylvania Mellon Jazz Festivalu, the Scranton Jazz Festivalu, the Wichita Jazz Festivalu, Mayfair festivalu, nebo na domácí akci Musikfest v Bethlehenu. Gary Rismiller zhruba 20 let soukromě vyučuje hře na bicí nástroje. Na jazzovém festivalu ve Wichitě působil v roli porotce a během červencové akce Jazz Getaway na Moravian College si jako lektor zahrál také s legendárním Clarkem Terrym.

Neil Wetzel,

je odborným asistentem na hudebním oddělení Moravian College ve městě Bethlehem (stát Pensylvánie): jeho hlavními obory jsou výuka hry na saxofon a vedení programu jazzového studia. Je absolventem University of the Arts ve Philadelphii, kde po bakalářském titulu (Bachelor of Music), získal vyšší akademický stupeň (Master of Arts). V současnosti jako doktorand připravuje disertační práci na pedagogické fakultě Kolumbijské univerzity. Je zakladatelem a ředitelem letního hudebního semináře na Moravian College, na kterém si zahrál s mnoha jazzovými esy jako Clark Terry, Al Grey, Terrel Stafford, Milt Grayson, Stanley Turrentine a Bobby Watson. Jako interpret doprovázel řadu velikánů show businessu, mezi nimiž byli např. Tony Bennett, Natalie Cole, Bob Hope, Johnny Mathis, Bernadette Peters, Tommy Tune, Steve Lawrence a Eydie Gorme, the Temptations a the Four Tops. Hostoval rovněž s kapelou the Philly Pops Orchestra, se kterou v Carnegie Hall doprovázel zpěvačku Patti Page. Nahrávka tohoto koncertu, kterou vydala firma DRG, získala v roce 1999 Grammy v kategorii Tradiční populární hudba. Neila Wetzela si můžeme také poslechnout na posledních čtyřech CD jazzového pianisty Erica Mintela: Live, Hopscotch, Dynamo a Four on the Floor.

Skip Wilkins

se narodil a vyrůstal v hudební rodině v Massachusetts. O jazz se zajímal od útlého dětství, takže poprvé na pódium vystoupil už v mateřské škole. Původně se mu zalíbilo zpívání, ale pak se jeho hlavním nástrojem stalo piano. Průběh jeho uměleckého dozrávání ovlivnila řada šťastných setkání s významnými osobnostmi – při pobytu v Bostonu byli mezi jeho partnery např. bubeníci Joe Hunt a Bob Moses nebo saxofonisté Jimmy Mosher a John LaPorta, v Denveru se mezi jeho spoluhráče zařadili saxofonista Plas Johnson, zpěváci Mark Murphy a Darmon Meader, trumpetista Conte Candoli, basista Milt Hinton nebo bubeník Peter Erskine. V roce 1995 se Skip Wilkins přestěhoval do Pensylvanie, kde jeho kariéra pokračovala ve skupině Wilkins & Allen Quartet. S tímto souborem pohostinsky vystoupili mj. saxofonisté David Liebman, Stanley Turrentine, Bobby Watson, trumpetista Clark Terry nebo trombonista Al Grey. Na domácí scéně Skip Wilkins samozřejmě vystupuje s muzikantskými legendami Filadelfie, jako jsou např. Mickey Roker, Larry McKenna a John Swana. V roce 2005 založil nový Skip Wilkins Quintet, se kterým na dvě alba nahrál svých 18 původních kompozic. Vedle svých koncertních a kompozičních aktivit se Skip Wilkins už přes dvacet let věnuje pedagogické činnosti. Poté, co ukončil studium kompozice a aranžování na Berkleee College of Music, se stal členem pedagogického sboru této jazzové školy v Bostonu. Od roku 1987 do 1995 působil na University of Northern Colorado v městě Greeley a poté, co se odstěhoval na východní pobřeží, vyučoval na Muhlenberg College v městě Allentown, na Moravian College v městě Bethlehem a v současné době přednáší hudební teorii a jazzovou historii na Lafayette College v městě Easton. Během svého působení v Coloradu začal Skip Wilkins psát aranžmá, která využívají vokální jazzové ansámbly po celých Spojených Státech.

Letošní 34. Letní jazzovou dílnu Karla Velebného laskavě podpořili Město Frýdlant v Čechách, Ministerstvo kultuty ČR, Liberecký kraj, Partnerství OSA, Nadace ČHF a Premedis

english