Letní jazzová dílna Karla Velebného

O nás

Ve Frýdlantu se letos bude konat od 15. do 22. srpna 37. ročník Letní jazzové dílny Karla Velebného. Uspořádáním prvního ročníku pověřil v roce 1983 výbor České jazzové společnosti Karla Velebného a Aleše Bendu. Zásluhu na tom, že „Dílna“ zakotvila a zdomácněla ve Frýdlantu, má místní flétnista a zpěvák Radek Jech.

Vibrafonista, saxofonista, klavírista, zpěvák, herec, spisovatel, pedagog, sportovec celou duší a někdy i tělem, objevitel a zasvěcený propagátor díla Járy da Cimrmana, Dr. Evžen Hedvábný známý též jako Karel Velebný, vytvořil nejen základní metodiku, ale především ducha týdenního interpretačního semináře. Kouzlu atmosféry na Letní jazzové dílně rádi a bez námitek podlehli a stále podléhají všichni lektoři i frekventanti.

Výukové prostory poskytl účastníkům LJD ředitel Hudební školy (dnes ZUŠ) Vladimír Hrdina, zatímco organizace každodenních jam sessions i lektorských a frekventantských koncertů se ujal vedoucí Sdruženého klubu pracujících ROH Robert Juřina. Navzdory srdečnému přivítání, které jazzmanům přichystali sympatizující domorodci, byly první spanilé jízdy do Frýdlantu ostražité. Jazz se v klubu zpočátku servíroval jen v mírnějších dávkách a dbalo se na dodržování policejní hodiny, neboli „hodiny SNB“, jak říkával Karel Velebný. Když toto zařízení začalo být LJD těsné, přestěhovali se účastníci do sálu restaurace Beseda.

Od začátku byl do funkce ředitele jmenován Karel Velebný a lektorský sbor vytvořila skupina SHQ - kytarista Tony Viktora, bubeník Milan Vitoch, basista František Uhlíř a pianista Emil Viklický. K základnímu kádru se přidali kytarista Rudolf Dašek, multiinstrumentalista Jiří Stivín, tři Brňáci z orchestru Gustava Broma – Josef Audes, Mojmír Bártek a Jaromír Hnilička a federální charakter akci dodával bratislavský bubeník Dodo Šošoka.

V průběhu let se jazzové atmosféry ve Frýdlantu nadýchali další lektoři - např. Jaromír Honzák, Günter Kočí, František Kop, Míla Petr, Milan Svoboda, Jaroslav Šindler, Jiří Urbánek, Petr Volný, Cyril Zeleňák ad. Vedle našich předních sólistů se objevili také jejich zahraniční kolegové - norský saxofonista Harald Gundhus, dánský saxofonista a kapelník Jens Klüver, Američané Richard Oehrli (zpěv), John Serry (piano), Mark Vinci a Scott Robinson (saxofony). Díky Britské radě ve Frýdlantu vyučovali britští hudebníci - Angela Elliot, Dylan Fowler, Lee Goodall, Richard Morgan, Richard Michael, Gina Rae, Julian Nicholas, Martin Speake, Dave Wickens, Tom Bancroft, Phil Bancroft, Sophie Bancroft, Fionna Duncan, Eddie Severn, Trudy Kerr, Karen Lane, Martin Hathaway, Milo Fell ad.

V roce 2016 odešel do nebeské kapely Karel Růžička a na podzim 2019 se za ním vydal také Rosťa Fraš, ale na Kájově prohlášení, že Dílna ve Frýdlantu musí být, i kdyby se neměly slavit Vánoce, se nic nemění. Letošní lektorský sbor bude mít tradiční složení: Luboš Andršt (kytara), Josef Fečo (kontrabas) Zdeněk Fišer (kytara), Miroslav Hloucal (trubka), Štěpán Janoušek (trombon), Petr Kalfus (saxofony) František Krtička (klávesy), Pavel Razím (bicí nástroje), Jiří Stivín (flétny), Milo Suchomel (saxofony), Lubomír Šrámek (klávesy), Zdeněk "Wimpy" Tichota (basová kytara), Adam Tvrdý (kytara), Boris Urbánek (klávesy), Marek Urbánek (bicí nástroje) a Martin Zbrožek (housle). Ze Spojených států přijedou Lee Andrew Davison (vokál), Neil Wetzel (saxofony), Skip Wilkins (vokál). Lektorem dvou Big Bandů 37. Letní jazzové dílny Karla Velebného bude opět Neil Wetzel.

V průběhu 37. Letní jazzové dílny zahrají lektoři v úterý 18. srpna na nádvoří frýdlantské radnice seniorům a ve středu 19. srpna se uskuteční na zámeckém nádvoří lektorský koncert. V krásném, inspirací sálajícím prostředí vystoupí smetánka naší jazzové scény i zahraniční hosté. Ve čtvrtek a v pátek vystoupí v sále restaurace Beseda pod vedením lektorů kapely frekventantů a dva big bandy, jejichž leaderem bude Neil Wetzel. Ve stadiu příprav jsou ale i další akce.

V uplynulých dvaatřiceti letech usedlo do jazzových škamen Letní jazzové dílny téměř pět tisíc žáků. Z některých se časem vyklubali více či méně známí profesionálové (např. Miroslav Barabáš, Kristina Barta, Ctibor Bártek, Juraj Bartoš, Alice Bauer, Jaromír Bazel, Vlastimil Bednařík, Pavol Bodnár, Václav Bratrych, Martin Brunner Sr., Martin Brunner Jr., Radek Břicháč, Jan Buble, Marcel Buntaj, Markéta Cukrová, Berit Dašková, David Dorůžka, Petr Dvorský, Petra Ernyeiová, Pavel Fajt, Erika Fečová, Daniel Fiedler, Martina Fišerová, Rostislav Fraš, Martin Gašpar, Juraj Griglák, Jiří Hála, Jaroslav Halíř, Vojtěch Havel, Otto Hejnic, Emil Heyrovský, Miroslav Hloucal, Lubomír Holzer, Richard Hora, Petr Chlouba, Matúš Jakabčic, Aleš Jurda, Juraj Kalász, Petr Kalfus, Jaroslav Kantor, Marta Kloučková, Najponk (Jan Knop), Lubomír Kočvara, Tomáš Kopáček, Jan Kořínek, Michal Kostiuk, Milan Krajíc, Radek Krampl, František Krtička, Martin Kumžák, Martin Lehký, Jan Linhart, Martin Linhart, Miroslav Linka, Stanislav Mácha, Leona Machálková, Jan Majer, Karel Majer, Olga Mandlová, Jana Marečková, Kryštof Marek, Marta Marinová, Robert Mitręga, Radek Němejc, Jiří Pípa Novák, Jaroslav Pašmik, Roman Pokorný, Peter Preložník, Vojtěch Procházka, František Raba, Bharata Rajnošek, Marek Rejhon, Magda Rezková, Karel Růžička Jr., Jiří Slavíček, Kamil Slezák, Glenn Spicker (Malý Glenn), Adam Stivín, Jiří Stivín Jr., Markéta Stivínová, Zuzana Stivínová, Jakub Šafr, Pavel Šír, Bedřich Šmarda, Marek Šmaus, Libor Šmoldas, Vlastimil Šmída, Ondřej Štajnochr, Robert Štolba, Ondřej Štveráček, Vít Švec, Petr Tichý, Radek Tomášek, Jan Tříska, Adam Tvrdý, Petr Venkrbec, Jiří Vyšohlíd, Pavel Wlosok, Radek Zapadlo, Petr Zelenka, Petr Zeman, Jakub Zitko, Michal Žáček ad.) Ze všech účastníků Letní jazzové dílny Karla Velebného se stali zasvěcení milovníci jazzu.

Sedmatřicátý ročník Letní jazzové díly Karla Velebného, organizačně opět zajišťuje Aleš Benda (tel. 233 340 726, e-mail: abstudio [zavináč] seznam.cz, nejvýznamnějšími frýdlantskými partnery jsou Město Frýdlant, Základní umělecká škola Frýdlant (ředitel Vladimír Hrdina – tel. 482 312 132) a Kulturní sdružení Frýdlant. 37. Letní jazzová dílna Karla Velebného se koná za laskavé podpory Města Frýdlant, Stručné informace o amerických lektorech 37. Letní jazzové dílny Karla Velebného 2020

Neil Wetzel

Neil Wetzel je vedoucím hudebního oddělení Moravian College ve městě Bethlehem (stát Pensylvánie): jeho hlavními obory jsou výuka hry na saxofon a vedení programu jazzového studia. Je absolventem University of the Arts ve Philadelphii, kde po bakalářském titulu (Bachelor of Music), získal vyšší akademický stupeň (Master of Arts). Po obhajobě disertační práce na pedagogické fakultě Kolumbijské univerzity byl jmenován řádným profesorem na Moravian College, kde založil a stal se ředitelem letního hudebního semináře, na kterém si zahrál s mnoha jazzovými esy jako Clark Terry, Al Grey, Terrel Stafford, Milt Grayson, Stanley Turrentine a Bobby Watson. Jako interpret doprovázel řadu velikánů show businessu, mezi nimiž byli např. Tony Bennett, Natalie Cole, Bob Hope, Johnny Mathis, Bernadette Peters, Tommy Tune, Steve Lawrence a Eydie Gorme, the Temptations a the Four Tops. Hostoval rovněž s kapelou the Philly Pops Orchestra, se kterou v Carnegie Hall doprovázel zpěvačku Patti Page. Nahrávka tohoto koncertu, kterou vydala firma DRG, získala v roce 1999 Grammy v kategorii Tradiční populární hudba. Neila Wetzela si můžeme také poslechnout na posledních čtyřech CD jazzového pianisty Erica Mintela: Live, Hopscotch, Dynamo a Four on the Floor. Na LJD působí jako lektor saxofonové třídy a je leaderem frekventantských big bandů. V roce 2016 natočila pod jeho vedením kapela 5 O’Clock Big Band sestavená z lektorů a frekventantů album After Midnight in Frýdlant.

Skip Wilkins

Skip Wilkins se narodil a vyrůstal v hudební rodině v Massachusetts. Jazz ho zaujal už v útlém dětství, takže na pódium poprvé vstoupil už v mateřské škole. Jeho původní zálibou byl zpěv, několik let hrál na bicí nástroje, ale jako dospívající teenager se začal věnovat především pianu. Léta uměleckého dozrávání strávil v Bostonu při spolupráci s muzikanty, jako byli bubeníci Joe Hunt a Bob Moses nebo saxofonisté Jimmy Mosher a John LaPorta.

Na mezinárodní scéně působí Skip Wilkins řadu let jako pianista, skladatel, lektor workshopů, dirigent jazzových pěveckých sborů a pedagog. V současné době připravuje vydání tří CD a v během své umělecké dráhy účinkoval s významnými osobnostmi. Byl častým spoluhráčem Phila Woodse, se kterým se jako sólista podílel na jeho posledním bigbandovém New Celebration. Hrál a spolupracovals největšími hvězdami, které zrovna navštívily místo, kde pobýval – jako např. Phil Woods, David Liebman, Plas Johnson, Mark Murphy, Clark Terry, David Sánchez, Stanley Turrentine, Bobby Watson, Bob Dorough, Conte Candoli nebo Peter Erskine.

Skip vystupuje s různými kapelami po celé Evropě. Pravidelně se zúčastňuje turné do České republiky, Německa, Švýcarska, Rakouska, Slovenska, Itálie, Řecka a Francie. V americkém stálém bydlišti v klubu Deer Head Inn v Delaware Water Gap (Pensylvánie) je členem znamenité jazzové komunity. Je docentem na hudební katedře Lafayette College, kde přednáší hudební teorii a vede jazzové kurzy a vyučuje hru na piano na Moravian College.

Ve Skipově diskografii najdeme alba jako Trio WUH Live at Jazzinec (2014), Czech Dreams (2013), Father & Son – s jeho synem Danielem (2012), After (2011), I Concentrate on You (2011), Frýdlant Nights (2010), a řadu dalších. V lednu 2019 uskutečnil české turné, během kterého pokřtil CD Czech Wishes natočené se synem Danielem v Praze v březnu 2016. Nedávno realizoval další dva projekty: na prvním byli v prosinci 2017 jeho partnery opět syn Daniel, basista Tony Marino a legendární bubeník Bill Goodwin. Na ten druhý nahrál v lednu 2018 v Praze několik původních skladeb převážně v triu s dlouholetými partnery, kterými jsou basista Josef Fečo a bubeník Tomáš Hobzek. Na několika nahrávkách se podílel saxofonista Rosťa Fraš.

Od roku 2007 Skip pravidelně učí a účinkuje na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu. Často vede také kurzy na Letní sborové dílně v Lomnici u Tišnova a dvakrát působil jako lektor na Mezinárodní jazzové dílně v řeckém městě Kryoneri. Je také lektorem Letním jazzovém táboře Moravian College.

Záštitu nad 37. Letní jazzovou dílnu Karla Velebného převzal starosta Města Frýdlant Ing. Dan Ramzer. Seminář finančně podpořili Město Frýdlant, Ministerstvo kultury ČR, Liberecký kraj, Partnerství OSA, Nadace ČHF, RENOMIA a.s. a Premedis. Partnerem 37. LJD je C. BECHSTEIN Europe s.r.o.

english